Charakterystyka zosi i telimeny na podstawie fragmentów

Pobierz

Można odnieść wrażenie, że nie wierzy ona w prawdziwą miłość, poszukując męża przy zastosowaniu kryterium majętności.Zosia to spokojna, uczynna, skromna dziewczyna, natomiast Telimena to bohaterka dynamiczna, często w swoich zachowaniach śmieszna, umiejąca walczyć o swoje.. Tadeusz i Zosia uwalniają swoich włościan od pańszczyzny.. jak zacząć go pisac.Plik charakterystyka telimeny i zosi na podstawie fragmentow.txt na koncie użytkownika bnlowry • Data dodania: 29 mar 2016 Wykorzystujemy pliki cookies i podobne technologie w celu usprawnienia korzystania z serwisu Chomikuj.pl oraz wyświetlenia reklam dopasowanych do Twoich potrzeb.J zyk polski - poziom podstawowy Klucz punktowania odpowiedzi 3 Cz !". Utwór składa się z dwunastu ksiąg z czasów epoki romantyzmu.próba podsumowania, np.: los ludzi starych na wsi był zły lub starość bya przyczynł ą zaburzenia więzi rodzinnych.. Klucz odpowiedzi: ROZWINIĘCIE TEMATU - zadanie maturalne.. Sposób, w jaki obcowała z przyrodą dodawał jej naturalności.. Zosia była piękną i delikatną kobietą.Charakterystyka Zosi.. Zadanie maturalne, które ma posłużyć maturzystom do przygotowania się do pisemnej części matury z polskiego, na której wymagana jest umiejętność pisania dobrego wypracowania maturalnego (najlepiej: rozprawki, eseju) opartego na analizie .Na podstawie fragmentu I tomu powieści W.S.Reymonta Chłopi scharakteryzuj Bylicę oraz jego relacje z córkami..

Kompozycja i charakterystyka gatunku.

"Pan Tadeusz" to epopeja narodowa napisana przez A. Mickiewicza.. Telimena w trudnych sytuacjach mdleje w ramiona najbliżej stojącego mężczyzny.Sytuacja ludzi starszych na wsi na podstawie fragmentu "Chłopów" oraz charakterystyka porównawcza bohaterek "Pana Tadeusza": Telimeny i Zosi to tematy do wyboru, z którymi musieli zmierzyć .Na podstawie podanych fragmentów poematu Adama Mickiewicza "Pan Tadeusz" scharakteryzuj i porównaj postacie Zosi i Telimeny.. Wówczas dostrzega zmarszczki na twarzy Telimeny, brak dwóch zębów, to, że ubiera się zbyt wyzywająco, że różowi sobie policzki.. Autor: Marta Rogalska.. Zosia, np.: 0-1Podane fragmenty przedstawiają sylwetki dwóch kobiet Zosi i Telimeny.. Przypadkiem oczy podniósł i tuż na parkanie Stała młoda dziewczyna.. Nie trudno zauważyć, że na tle wybuchowej i żywej Telimeny wypada dość blado.. Charakterystyka porównawcza Telimeny i Zosi Horeszko.. Bynajmniej nie jest Zosia przez to postacią mało .Zadanie maturalne: Na podstawie podanych fragmentów poematu Adama Mickiewicza Pan Tadeusz scharakteryzuj i porównaj postacie Zosi i Telimeny.. Pan Tadeusz to epopeja narodowa napisana przez A. Mickiewicza.. Fragment 1. ukazuje Zosię jako młodą dziewczynę.. Utwór składa się z dwunastu ksiąg z czasów epoki romantyzmu.. Przy czym zasada ta nie odnosi się tylko do porównania jej z Zosią, bowiem jest ona ostro skontrastowana praktycznie ze wszystkimi poza Hrabią.Na podstawie podanych fragmentów poematów Adama Mickiewicza "Pan Tadeusz" scharakteryzuj i porównaj postacie Zosi i Telimeny..

A drugi, to była charakterystyka porównawcza Zosi i Telimeny z Pana Tadeusza.

Pierwsza z nich jest śmiała, odważna i otwarta.. I ROZWINIĘCIE TEMATU (można uzyskać maksymalnie 25 punktów) PunktacjaTelimena- na podstawie fragmentu, który czytamy "jest bogata pani" nasuwa nam sie teza, że owa bohaterka była kiedyś zamężna, albowiem czytamy "pani", a nie panienka.. Zestawienie tych postaci ma na celu ukazanie pewnego rodzaju kontrastu, jaki wynika z ich odmienności.. Osobiście wybrałem Chłopów, we fragmencie było praktycznie .W każdym razie, na pewno to właśnie postacie pokroju Telimeny są nam bliższe i wydają się być bardziej realistyczne, mimo, że niemal każda młoda dziewczyna wolałaby wcielić się w rolę Zosi, a większość młodych mężczyzn bez wątpienia właśnie ją wybrałaby na swoją ukochaną.Fragmenty pochodzą z epopei narodowej pt "Pan Tadeusz", której autorem jest Adam Mickiewicz.. Coś czuję, że 80% maturzystów wzięło "Pana Tadeusza ", bo to ciut nie temat z gimnazjum xD'.Kiedy Tadeusz poznaje Zosię zaczyna rozumieć, że to ona, a nie Telimena, wywołała burzę w jego sercu.. "Pan Tadeusz" to epopeja narodowa napisana przez A. Mickiewicza.. Podane fragmenty przedstawiają sylwetki dwóch kobiet Zosi i Telimeny.. Poleca: .. Telimena funkcjonuje w utworze głównie na zasadzie przeciwieństwa.. W utworze tym poznajemy ciekawe dzieje rodu Sopliców i Horeszków.Klucz odpowiedzi do zadania maturalnego: Na podstawie podanych fragmentów poematu Adama Mickiewicza Pan Tadeusz scharakteryzuj i porównaj postacie Zosi i Telimeny..

Na podstawie podanych fragmentów poematu A. Mickiewicza "Pan Tadeusz" scharakteryzuj i porównaj postacie Zosi i Telimeny.

"Pan Tadeusz" to epopeja narodowa napisana przez A. Mickiewicza.. Fragmenty pochodzą z epopei narodowej pt Pan Tadeusz, której autorem jest Adam Mickiewicz.. Zosia zakochana w jednym mężczyźnie - Tadeuszu, Telimena szukająca swojego partnera.Na podstawie podanych fragmentów poematu A. Mickiewicza "Pan Tadeusz" scharakteryzuj i porównaj postacie Zosi i Telimeny.. można uzyskać maksymalnie 25 punktów Przedstawienie postaci 1.. Na podstawie podanych fragmentów poematu A. Mickiewicza "Pan Tadeusz" scharakteryzuj i porównaj postacie Zosi i Telimeny.. Rola jej jest też silnie sfunkcjonalizowana - ma zostać małżonką Tadeusza, aby nastąpiło długo oczekiwane pogodzenie się zwaśnionych rodów.. W utworze tym poznajemy ciekawe dzieje rodu Sopliców i Horeszków.Telimena i Zosią są bohaterkami, między którymi uwidacznia się wyraźny kontrast.. Pomimo to momentami zachowywała się jak dziecko, a pokazuje to dokładnie scena z fragmentu 1 .Runek, tematy to: Charakterystyka porównawcza Telimeny i Zosi oraz charakterystyka Bylicy i jego relacje z córkami i los starszych ludzi w społeczności lipnieckiej na podstawie "Chłopów".. Bo pracę pisałam na temat, charakterystyka Zosi i Telimeny na podstawie fragmentów i porównanie ich.Alternatywą dla porównywania Zosi i Telimeny była charakterystyka starego Bylicy i sytuacja ludzi starszych na wsi na podstawie fragmentu "Chłopów"..

(1) Temat 2: Na podstawie podanych fragmentów poematu Adama Mickiewicza Pan Tadeusz scharakteryzuj i porównaj postacie Zosi i Telimeny.

Na przykładzie Bylicy scharakteryzuj los starszych ludzi w społeczności lipickiej.. W utworze tym poznajemy ciekawe dzieje rodu Sopliców i Horeszków.. I - rozumienie pisanego tekstu Zadanie sprawdzaj #ce rozumienie tekstu Macieja Nowakowskiego Hipnoza - pomost do pod !wiadomo !ci.Dumania" rozmawia z Telimeną o przyszłości Tadeusza i Zosi Horeszkówny, jej wychowanicy.. Zwrócona na pole Szukała kogoś okiem, daleko, na dole; Ujrzała, zaśmiała się i klasnęła w dłonie,Charakterystyka Telimeny.. […] Twarzy nie było widać.. Utwór jest dziełem łączącym cechy wielu .. Zestawienie tych postaci ma na celu ukazanie pewnego rodzaju kontrastu, jaki wynika z ich odmienności.Rozmowa Telimeny z Zosią o przyszłości dziewczyny [103], Przygotowywanie Zosi do debiutu na salonie [145], Przedstawienie Zosi towarzystwu po polowaniu [200], Tadeusz w rozterce po poznaniu Zosi [220], Tadeusz przyznaje się do pomyłki [262], Tadeusz ratuje Telimenę przed mrówkami [274], Wady urody Telimeny odkryte przez Tadeusza [370 .Na podstawie podanych fragmentów poematu Adama Mickiewicza Pan Tadeusz scharakteryzuj i porównaj postacie Zosi i Telimeny.. W utworze tym poznajemy ciekawe dzieje rodu Sopliców i Horeszków.Na podstawie podanych fragmentów poematu A. Mickiewicza Pan Tadeusz scharakteryzuj i porównaj postacie Zosi i Telimeny.. Autor: Marta Rogalska.. Zdaniem Ewy Habich, dyrektorki I LO w Zielonej Górze, większość wybierała jednak temat z "Pana Tadeusza"..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt