Katarynka jako nowela scenariusz lekcji

Pobierz

"Katarynka" Bolesława Prusa jest jednym z tych tekstów, które można odnieść do doświadczeń uczniów.. € Cele lekcji:-€€ uwra|liwienie na problem kalectwa na podstawie historii bohaterki noweli B. PrusaRezygnuje z części swoich przyzwyczajeń na rzecz chorego dziecka, pozwala na grę katarynki, Chce pomóc dziewczynce poprzez znalezienie dla niej dobrego lekarza Wesoła, tańczy, głośno klaszcze w rytm muzyki,Przyjrzyjmy się, jak zbudowana jest nowela Bolesława Prusa.. Pomógł .B.. Prus, Katarynka, [w:] Katarynka i inne opowiadania, Nasza Księgarnia, Warszawa 1997.. Następnie wykonaj dwa zadania z zeszytu ćwiczeń, ze str. 98-99 dotyczące instr ukcji.. Cele szczegółowe: 1.. Lekcja 2.. Podręcznik - przeczytaj tekst ze str. 244-249 i dowiedz się, co to jest Kupść!. Realizacja tego tematu przebiega w dwóch cz ęściach.. Po wysłuchaniu miniwykładu nauczyciela, uczniowie próbują odpowiedzieć na pytanie: które elementy z biografii Siellawy posłużyły Sienkiewiczowi do kreacji głównego bohatera noweli "Latarnik".całego cyklu lekcji, których podstawowym zagadnieniem s ą szeroko rozumiane problemy dzieci.. Prus - nowelista nie respektuje wszystkich klasycznych wyznaczników noweli, na które składają się: zwarta, jednowątkowa akcja (związany z tym niewielki rozmiar utworu), ograniczenie luźnych epizodów, drugoplanowych postaci, opisów przyrody, dygresji, komentarzy..

Cele lekcji.

Wzorcową nowelę cechuje ponadto niezwyczajne zagęszczenie .N jak niewidomy, czyli czego nauczyła nas "Katarynka".. JAK STWORZYĆ GENIAL(L)NE ŻYCZENIA Z OKAZJI DNIA MA.. Podsumowanie lektury: a) elementy świata przedstawionego (czas akcji, miejsce akcji) b) bohaterowie - co możesz powiedzieć o Panu Tomaszu?. Dzisiaj kończymy lekcje poświęcone "Katarynce".. Na podstawie zdobytej podczas zajęć wiedzy, międzyKonspekt zajęć autor: Alicja Hińcza Temat: "Kamizelka" Bolesława Prusa jako przykład arcydzieła noweli "z sokołem".. Cel główny lekcji: Analiza "Kamizelki" Bolesława Prusa jako przykładu noweli "z sokołem".. Uczeń prezentuje znajomość treści lektury 2.. Lekcja 4.. Katarynka jest motywem wiążącym cały utwór, wpływa na zmianę postawy głównego bohatera - pana Tomasza.. Zadania zostaną sprawdzone podczas lekcji wideo.Katarynka powstała w 1881 r. jako jedno z ważniejszych ogniw w bogatej twórczości nowelistycznej Prusa.. Ta tablica wyników została wyłączona, ponieważ Twoje opcje różnią się od opcji właściciela zasobu.. Lekcje - jest ich 5 - wraz z pomocami i ćwiczeniami są w poniższej prezentacji..

Temat: Katarynka B. Prusa - jako nowela.

Ta tablica wyników została wyłączona przez właściciela zasobu.. Wspólnie z klasą ustalamy kim był i jak żył pan Tomasz.. Jest to utwór, w którym autor Lalkidaje wyraz swoim zainteresowaniom społecznym, tworząc przy tym interesujący portret dziecięcy.. Jeden z tych przywoływanych na dowód jego niezwykłej umiejętności "ożywiania" małoletnich bohaterów.Zbiór zadań interaktywnych do lektury "Katarynka".. Na podstawie zdobytej podczas zajęć wiedzy, między innymi na temat Konwencji o prawach .uczeń potrafi podać cechy gatunkowe noweli; uczeń potrafi wykazać, że omawiany tekst literacki jest nowelą; uczeń potrafi wykazać się znajomością treści nowel "Katarynka"; uczeń potrafi scharakteryzować bohaterów noweli; uczeń potrafi wyjaśnić tytuł noweli (tytuły znaczące) w kontekście problematyki utworu;Temat: Poznajemy cechy noweli na przykładzie "Katarynki".. "Katarynka" Cele: poznawczy: zapoznanie uczniów z lekturą B. Prusa pt. "Katarynka", zapoznanie uczniów z pojęciem noweli kształcący: kształcenie umiejętności ładnej i spójnej wypowiedzi, poprawnej argumentacji, pisania planu wydarzeń 2.Katarynka - prezentacja na temat treści lektury oraz noweli jako gatunku literackiego; Cykl lekcji dotyczących Katarynki Pieśń o żołnierzach z Westerplatte - prezentacja Elegia o chłopcu polskim - w tej prezentacji oprócz opracowania wiersza znajdziecie informacje o K.K.Baczyńskim..

Czas trwania lekcji 45 minut 8.

Dowiadujemy się, że jest z wykształcenia prawnikiem, bardzo bogatym starym kawalerem, wielkim miłośnikiem sztuki (estetą), człowiekiem dbającym przede wszystkim o swą własną wygodę i .KATARYNKA Scenariusz przedstawienia na motywach noweli Bolesława Prusa OSOBY: Recytator Narrator Pan Tomasz Stróż Niewidoma dziewczynka Matka Lokaj SCENOGRAFIA: Scena przedzielona na dwie części, w oddzielającej je ścianie wycięte okno zasłonięte firanką.z tekstem noweli Katarynka Bolesława Prusa Scenariusz zwraca uwagę uczniów i uczennic na to, że nowela Bolesława Prusa porusza wciąż aktualne tematy związane z zapewnieniem wszystkim dzieciom na świecie właściwej opieki medycznej, edukacji i godnego życia.. Uczeń: odtwarza najważniejsze informacje na temat bohaterówInstrukcja.. Scenariusz zwraca uwagę uczniów i uczennic na to, że nowela Bolesława Prusa porusza wciąż aktualne tematy związane z zapewnieniem wszystkim dzieciom na świecie właściwej opieki medycznej, edukacji i godnego życia.. Nadszedł też czas, żebyście dowiedzieli się czym jest nowela, której "Katarynka" jest przykładem :) 2.. Cykl lekcji z lektury Katarynka B. Prusa 7.05 - 13.05.2020 Przed Wami spotkanie z bohaterami noweli "Katarynka".. Uczniowie prezentują wybrane fragmenty z tekstu ilustrujące wygląd zewnętrzny, zainteresowania, cechy charakteru bohatera (mieli je przygotować w domu)..

Wykonaj kartę pracy:-katarynka- cechy noweli.doc.

"KATARYNKA" B. PRUSA CYKL LEKCJI Drogi uczniu, obejrzyj dokładnie prezentację, klikaj we wszystkie ruchome elementy i wykonaj zadania.. W tym cyklu mie ści si ę m.in. nowela "Nasza szkapa", "Katarynka", jak i re porta Ŝ radiowy K. Melion "W świecie zapachów, d źwi ęków, dotyków".. Zapoznaj się z nową wiadomością na s. 258.. Uczeń wskazuje "sokoła" noweli 3.. Powodzenia.. Lekcja 3.. Postanowiłam więc wykorzystać opowieść o niewidomej dziewczynce, by wzbudzić w uczniach poczucie zrozumienia, empatii oraz… wdzięczności za codzienność.. 4.Bolesław Prus - Katarynka • Przygotowujemy się do czytania "Katarynki" Bolesława Prusa • Nasze wrażenia po lekturze "Katarynki" Bolesława Prusa • Pan Tomasz - znawca sztuki i wróg katarynek - na podstawie noweli B. Prusa • Dlaczego pan Tomasz zmienił swój stosunek do katarynek i kataryniarzy?Lekcja 15.05.2020.. Zapisz Nowela to krótki utwór, napisany prozą.. Pierwsza - to praca .Dwugodzinny cykl lekcji dotyczący noweli Bolesława Prusa pt. ,,Kamizelka'' stanowi połączenie tematyki polonistycznej, filozoficznej i wychowawczej.. Lekcja 1.. Przy okazji przypomnisz sobie, co to jest instrukcja i jak ją napisać.. Kliknij przycisk Udostępnij, aby ją upublicznić.. Dotyczy jednego z najważniejszych tematów związanych z postawą człowieka w obliczu choroby prowadzącej do śmierci.. Wskazuje na rekwizyt, o którym wspomina się na początku i który odegrał znaczącą rolę w przemianie bohatera na końcu noweli.. Tytuł.. Pobieraj materiały i pomoce dydaktyczne z Klubu Nauczyciela Uczę.pl!. Uwagi do scenariusza BrakJest to autentyczna postać, określana jako człowiek opętany dziwną manią prześladowczą.. Przeczytaj.. z tekstem noweli Katarynka Bolesława Prusa.. - co możesz powiedzieć o małej .Ta tablica wyników jest obecnie prywatna.. Załączniki a) Zadanie domowe Napisz, jak w dzisiejszych czasach można pomóc ludziom najbardziej pokrzywdzonym.. Regionalne odmiany polszczyzny.Temat: Mecenas i niewidoma dziewczynka -spotkanie dwóch światów.. Czas i miejsce akcji.OGÓLNY CEL LEKCJI: wpływ katarynki na życie dziewczynki w noweli Bolesława Prusa "Katarynka" CELE OPERACYJNE, UCZEŃ: - doskonali umiejętność wypowiadania się pełnym zdaniem na zadany temat, - pracuje z dziełem literackim, opowiada historię bohaterki, - na podstawie teksu charakteryzuje niewidomą dziewczynkę, - umie korzystać ze słownika synonimów, - rozumie znaczenie słowa "melancholia", - potrafi podać synonimy do wyrazu "radość", - wie, co to jest katarynka .Scenariusz nt. noweli pt. Katarynka B. Prusa, cz. 2Scenariusz nt. noweli pt. Katarynka B. Prusa, cz. 2.. Najpierw otrzymujemy szczegółową historię i charakterystykę pana Tomasza.. Udziel odpowiedzi na pytania..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt