Jaki sens ma cierpienie dla człowieka wierzącego

Pobierz

Zwraca nasza uwagę na niebezpieczeństwa w otoczeniu czy pomniejsze "awarie" naszego organizmu.Ponoć: za grzechy rodziców cierpią dzieci, ale jaki to ma sens.. Starozytnosc.info.Bardzo trudny do odkrycia sens jest często w tym, że człowiek zmiażdżony cierpieniem "przebija się" do głębszej duchowo formy własnego istnienia.. Hiob doświadcza cierpienia fizycznego, psychicznego i duchowego.. Człowiek może stać się dla drugiego darem, pomocą i radością, stać się pomocą w tajemnicy życia.. Zauważmy jednakże, że tajemnica to coś bardzo różnego od zagadki.. Jego życie zostaje w jednej chwili zrujnowane, zdruzgotane, traci wszystko.Dla nich cierpienie było chlebem powszednim.. Dziwne jednak i czasami gorszące jest to, że człowiek wierzący zapomina w takich sytuacjach o swojej wierze, o tym, że Pan Bóg nigdy nie jest beznamiętnym obserwatorem ludzkiego cierpienia, ale zawsze jest weń najgłębiej i najbardziej osobiście zanurzony.Moc Chrystusa wobec człowieka jest zbyt wielka, żeby ją na tej ziemi zrozumieć do końca.. Cierpienie jest złem, a jego jedynym źródłem i przyczyną jest grzech.Czasami człowiek cierpi sam (jak ten samotny ptaszek - w sensie fizycznym.). Dlatego człowiek niewierzący nie jest w stanie przyjąć cierpienia.. Z teologicznego - i nie tylko - punktu widzenia nie ma autosoteriologii, czyli że człowiek nie może się zbawić sam.Cierpienie jest bólem wiążącym się z ludzką wolnością, tzn. można chętnie cierpieć dla miłości i można cierpieć buntując się..

Owszem,cierpienie ma sens.

Ludzie, którzy każdego dnia przechodzą obok ludzi pokrzywdzonych, nie widzą, że mają problemy.. W Starym Testamencie cierpienie bywa na ogół uważane za karę, którą człowiek musi ponosić za swe grzechy ze strony sprawiedliwego Boga.Stąd człowiek (ludzkość) oczekuje pomocy z ze­wnątrz, od Kogoś, od Bytu Transcendentnego, Boga Zbawiciela, który sam jest wieczny i ma moc ocalenia człowieka.. Ukazuje inny sens cierpienia ludzkiego w ogóle.. Cierpienie rodzi się ze zła, a więc ze zniszczenia konkretnego, obiektywnego dobra decyzją wolnej woli człowieka.. Ich skamieniała emocjonalność nie odczuwa już krzywdy, dlatego do żadnych czynów nie przywiązują uczuć i wagi emocjonalnej.. "Hieroglif cierpienia, na ziemi niepojęty, zrozumialszy w niebie" - powiada Norwid.. Jednak życie bez cierpienia jest niemożliwe.I nie ma w tym nic dziwnego, ani gorszącego.. Cierpienie jest częścią naszego życia a tak często chcemy od niego uciekać.. Samo przez się zrozumiałe jest, że dla ludzi niewierzących cierpienie jest początkiem końca szczęścia..

Czy cierpienie ma sens?

Człowiek wierzący, po jakimś czasie będzie w stanie dać sobie radę.Krzyż Chrystusa — Jego cierpienie i męka — rzuca na ten problem zupełnie nowe światło.. Cierpienie mija, ale to, co się przecierpiało, pozostawia ślad.. Nie jest karą, która spotyka nas za grzechy, jak myśli wielu ludzi.. Ale nawet dziecku dostępne jest poczucie, że cierpienie przyjmowane w duchu Bożym ma większy sens niż jesteśmy to w stanie zrozumieć.Każdy człowiek nie tylko ma prawo, ale powinien pytać się o sens cierpienia, co więcej - to sam Bóg prowokuje to pytanie w biblijnej historii Hioba, którego dotknęło niezawinione cierpienie.. Cierpienie jest uczuciem, ponieważ powiązane jest ono na przykład z miłością, nienawiścią, smutkiem, gniewem, rozpaczą lub radością.. Wszędzie dookoła widzimy straszny ból i cierpienie.Cierpienie jest integralną częścią ludzkiego życia i towarzyszy człowiekowi od zawsze.. Jednakże bardzo często wśród wierzących można usłyszeć rozgoryczone pytanie: za jakie grzechy?Jest przyczyną uszlachetnienia, potrafi umocnić w wierze.. Najczęściej jest to próba, która pomaga nas zrozumieć sens ludzkiego życia..

B. Pecyna (2000) rozpatruje cierpienie jako uczucie, postawę i stan.

Podobnie jak rzeźbiarz poprzez odłupywanie dłutem kawałków drewna lub kamienia tworzy piękne figury, tak i Bóg za pomocą cierpienia odłupuje złe cechy, wygładza charakter człowieka, rozwija jego ukryte zdolności i stopniowo przekształca go w istotę doskonałą .Sens ludzkiego cierpienia jest taki, ze czlowiek ma sie nauczyc jak zyc uczac sie na swoich błędach, by tego cierpienia jak najrzadziej doznawac.. Jest stanem lub postawą, ponieważ stanowi ono ważny element procesu osobowego dojrzewania człowieka.Cierpienie jego sens i znaczenie w życiu człowieka.. Wobec grzesznych ludzkich decyzji Bóg jest bezbronny, ponieważ jest absolutną Miłością, i do końca respektuje każdą decyzję wolnej woli człowieka.Cierpienie w ich oczach może mieć sens wyłącznie jako kara za grzech, wyłącznie więc na gruncie sprawiedliwości Boga (G. Cappelletto).. Różne są jego przyczyny, przejawy, rozmaite są formy jego doświadczania.. Agnieszka Lewandowska Przeróżne są cierpienia - ludzkości, narodów, rodzin, każdego człowieka.Smutne jest to, że wielu ludzi obwinia Boga za wszelkie zło, często też cierpienie służy jako pretekst, aby całkowicie przestać wierzyć w Boże istnienie.. Ale kiedy rozejrzymy się wokół, dostrzeżemy, że ziemia pełna jest tragicznych wydarzeń.. Jest bunt, tragedia.. Nie da się odczytać cierpienia, wyłączając perspektywę życia wiecznego..

Zaznaczył, że "dla człowieka wierzącego w Niego nie ma sytuacji przegranej".

Czy cierpienie ma sens?. Kto by więc poznał odpowiedź na pytanie, jak należy żyć dobrze, ten jednocześnie dowie się, że życie ludzkie ma sens i jaki ten sens jest.odpowiedział (a) 13.11.2010 o 02:30.. Cierpienie, a szczególnie ból, jest także pewnego rodzaju sygnałem ostrzegawczym.. A jeżeli nawet widzą, boją się wyciągnąć rękę, nie chcąc, aby cierpienie dotknęło i ich.Chrześcijańska odpowiedź na pytanie o sens cierpienia jest krótka: jest to tajemnica.. Myślę, że najpiękniejsze będą słowa dzieci, nieuleczalnie, śmiertelnie chorych, które najpełniej zrozumiały sens cierpienia: .. Bo cóż za korzyść ma człowiek .Cierpienie w naszym życiu jest, niezależnie od tego czy jesteśmy ludźmi wierzącymi, czy też nie.. Coś się w człowieku wskutek cierpienia może zmienić i wykrystalizować.. Chcemy być zawsze szczęśliwi, robimy wszystko aby nie doświadczać cierpienia, odrzucenia.. Dzięki cierpieniu jesteśmy lepszymi ludźmi w przyszłości,osoba która ma wiecznie idealne życie jest nieprzygotowana na wszelkie niepowodzenia,śmierć bliskiej osoby.-cierpienie od zawsze towarzyszyło człowiekowi, -cierpienie jest próbą dla człowieka, -każde cierpienie ma sens, pomaga człowiekowi żyć z godnością, należy czekać na poprawę losu, nie należy się buntować, Bóg ma swoje tajemnicze plany, które bywają niepojęte dla człowieka.. Odpowiedź została zedytowana [Pokaż poprzednią odpowiedź] Sens ludzkiego cierpienia jest taki, ze czlowiek ma sie nauczyc jak zyc by tego cierpienia jak najrzadziej doznawac.Jaki to ma sens?. W życiu można by wyróżnić jakby dwa rodzaje cierpienia - zasłużone oraz w żaden sposób nie związane z naszą winą.M.. Wszelkie cierpienie wzbudza, jak to już zostało wspomniane wcześniej, różne problemy i reakcje zarówno u pojedynczych osób, jak i w szerszym kontekście danego społeczeństwa czy danej epoki.Jedynie cierpienie wynikłe z chorób można uznać za całkowicie niezawinione - w końcu to nie z działań człowieka wynika podatność na białaczkę..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt